آموزش ویژه محافظین ( بادیگاردها )

 

تیم های حفاظت یا بادیگاردها وظیفه حفاظت از افراد مشهور و چهره های سرشناس، اشخاص ثروتمند و ستاره های دنیا را به عهده دارند. که اکثر این افراد دارای اندامی ورزیده و قوی هستند.

استفاده از بادیگارد یا همان محافظ در اکثر کشورها رواج پیدا کرده است که بریتانیا پیشکسوت در این موضوع می باشد. در ایران نیز در بین بعضی از اشخاص مشهور استفاده از محافظ مرسوم شده و سیری صعودی دارد. تا کنون اشخاص نمی توانستند بادیگارد خود را آن طور که می خواهند انتخاب کنند و از بین افراد مورد نظر یکی را انتخاب می کردند.  آموزش و ترتبیت بادیگاردها برای حفاظت از جان افراد، حفاظت از امکان، حفاظت از چهره های مشهور و ثروتمند و … به صورت تخصصی انجام می شود و فرد می تواند بادیگارد خود را طبق سلیقه و خواسته خود انتخاب کند. یعنی در این طرح افراد هر محافظی که دوست دارد را انتخاب می کند، یعنی فرد می تواند انتخاب کند که بادیگارد او دارای قدی بلند، قد، متوسط یا قد کوتاه باشد، چهره متفاوتی داشته باشد، و دارای عقیده متفاوتی باشد، بادیگارد بتواند به یک و یا چند زبان مختلف صحبت کند، مجرد باشد یا متاهل، خانم باشد و بتواند خانواده اش را همراهی کند، بادیگارد تشریفاتی باشد، بادیگارد فقط در بعضی از امکان مانند عروسی ها، همایش ها حضور داشته باشد. و… با این توضیخات فرد می تواند بادیگارد دلخواهش را انتخاب کند. بعضی از افراد می خواهند محافظ آن ها نامحسوس باشد و شناسایی نشود. فرد می تواند هنگام انتخاب بادیگارد خود حتی این نکته را در نظر بگیرد که آیا می خواهد محافظش راننده او نیز باشد؟ بادیگارد انتخابی او می تواند فرزندان یا خود فرد را به هر جایی که بخواهد آن ها را به عنوان راننده همراهی کند. و یا بادیگارد می تواند به عنوان منشی،  دستیار کنار اشخاص حضور پیدا کند و به صورت نامحسوس فرد را همراهی کند و کسی متوجه داشتن بادیگارد فرد نشود . اگر شما به فردی اعتماد و اطمینان کامل دارید، اما فکر می کند او ویژگی های لازم برای بادیگارد شدن را ندارد، ما طبق خواسته و سلیقه شما آموزش های مورد نیاز را به فرد می دهیم و او را تبدیل به یک بادیگارد حرفه ای می کنیم. در بعضی اماکن بادیگارد ها و سایر اشخاص اجازه حضور ندارند، شما باید تنها بروید به همین دلیل شما و یا اعضای خانوادتان مهارت دفاع شخصی را آموزش ببینند و در صورت لزوم از آن استفاده کنند. شخص می تواند بادیگاردی را با هماهنگی های لازم انتخاب کند،مثلا خانمی را به عنوان محافظ انتخاب کند و خانواده اش را همراهی کند. اکنون این سوال پیش می آید که چطور به بادیگارد انتخاب خود اطمینان پیدا کند؟ بادیگارد ها با توجه به دوره هایی که می گذرانند و سطحی که دارند، ضمانت نامه ای برای آن ها صادر می شود که سوابق آنها را کاملا مشخص می کند و مشکلاتی مانند عدم سوء پیشنه و عدم اعتیاد آن ها  کاملا بررسی می شود. گاهی برای بعضی از مدیران داشتن سوءپیشنه مهم نیست، این گونه افراد، از این بادیگاردها برای درگیری های خطرناک استفاده می کنند. یکی از مهمترین نکاتی که هنکام انتخاب بادیگارد باید در نظر گرفت این است که بادیگارد باید از لحاظ روانی سالم باشد، بادیگاردهایی که ما آموزش می دهیم، حتما تاییدیه روانپزشک را همراه خود دارند.

از بادیگاردها در چه مکان هایی استفاده می شود؟ از این نیروها در مکان هایی مانند بیمارستان ها، شرکت ها، مراسمات، همایش ها، اطراف خانه و … می توان کمک گرفت. این نکته را باید در نظر گرفت وقتی فردی را به عنوان نکهبان استخدام می کنیم، او تجربه ای برای دفاع از خود و بقیه هنگام حملات احتمالی ندارند، پس بهتر است از یک بادیگارد خبره، کارآمد و آموزش دیده برای حفاظت از مکانی مانند مجتمع ها و ساختمان ها استفاده کنیم. 

ویژگی های لازم برای بادیگارد شدن:

1- دارای تاییدیه از سوی روانپزشک ها

2- عدم سوء پیشینه

3- دارای ضامن معتبر

4- ارائه ضمانت نامه معتبر از سمت ضامن که فرد در سلامت است و رزومه فرد را به صورت کامل ارائه دهد.

5- سلامت کامل جسم

6- دارای مهارت رانندگی

بادیگاردها بعد از آموزش طبق مهارتی که پیدا کرده اند، توسط استاد رتبه بندی می شوند. مهارت هایی مانند شنا، رزمی کار بودن، تیر اندازی ، تناسب اندام،  … هر کدام از این مهارت ها امتیازی برای بادیگارد محسوب می شود. 

نکته ای که باید شخصی که برای آموزش می بیند در نظر بگیرد، این است که اگر آموزش دید به این معنا نیست که حتما شغل او حفاظت و بادیگاردی است. بلکه به آموزش هایش باید به عنوان یک مهارت نگاه کند، می تواند از خود و خانواده اش دفاع کند و حتی بتواند در جامعه به فردی کمک کند. همه افراد مانند دکترها، مهندس ها، کارمندها، معلمین و … می توانند این دوره ها بگذرانند. حتی پدر و مادرها می توانند با افزایش مهارت دفاع شخصی از فرزندان خود در مقایل خطرات دفاع کند.

این سیستم تخصصی نیست که نیاز به مهارت خاصی داشته باشد. امیدوارم همه افراد در امنیت کامل به سر ببرند و هیچ کس در هیچ جای دنیا نیازی به سیستم های حفاظتی و حراستی نباشد. و مردم فقط بخاطر این که علم خود را بالا ببرند و ذهن شان رشد کند و تناسب اندام داشته باشند دفاع شخصی را یاد بگیرند.